Kullanım Kılavuzu

Kılavuz Hakkında

Bu kullanım kılavuzu, Kubit Global Ar-Ge ve Yazılım Ltd. Şti. tarafından geliştirilen webcep isimli uygulama hakkında son kullanıcıya rehberlik etmek amacıyla hazırlanmıştır.

webcep Hakkında

webcep; iOS ve Android platformlarının uygulama marketlerinde yayınlanan bir uygulamadır.

webcep; iOS ve Android platformlarında yayınlanacak olan mobil uygulamanızı kodlama bilgisi gerektirmeden, kolayca kullanmayı vaat eder.

webcep; kontrol panelini kullanarak kolayca hazırladığınız mobil uygulamaların yanında, işletmenize ait olan bir domain(web alanı adı) üzerinden de yayın yapar. Böylece müşterileriniz uygulamanızı indirmese de kolayca web üzerinden alışveriş yapabilir.

webcep'e Kaydolmak

iOS İçin: iPhone ya da iPad cihazınızda App Store’u açın. Arama çubuğuna “webcep” yazın ve arayın.  Arama sonuçlarında gördüğünüz “webcep” isimli uygulamayı cihazınıza indirin. Uygulamayı açın ve karşınıza çıkan kayıt formunu doldurun. “Kayıt Ol” butonuyla kaydınızı gerçekleştirdikten sonra, ekranın üst tarafından “Giriş” sekmesini kullanarak kayıt olurken yazdığınız bilgilerle uygulamaya girebilirsiniz.

Android İçin: Android cihazınızda Play Store’u açın. Arama çubuğuna “webcep” yazın ve arayın.  Arama sonuçlarında gördüğünüz “webcep” isimli uygulamayı cihazınıza indirin. Uygulamayı açın ve karşınıza çıkan kayıt formunu doldurun. “Kayıt Ol” butonuyla kaydınızı gerçekleştirdikten sonra, ekranın üst tarafından “Giriş” sekmesini kullanarak kayıt olurken yazdığınız bilgilerle uygulamaya girebilirsiniz.

Tarayıcı İçin: Tarayıcı, bilgisayarınızdan ya da akıllı cihazlarınızdan internete girmek için kullandığınız (Internet Explorer, Safari, Mozilla Firefox, Google Chrome gibi) yardımcı programlara denir. webcep ’e kaydolmak için tarayıcınızı kullanabilirsiniz. Bunun için tarayıcınızın adres çubuğuna “www.kubitapp.com/cp” yazın. Karşınıza çıkan kayıt formunu doldurun. “Kayıt Ol” butonuyla kaydınızı gerçekleştirdikten sonra, ekranın üst tarafından “Giriş” sekmesini kullanarak kayıt olurken yazdığınız bilgilerle uygulamaya girebilirsiniz.

webcep'e Giriş Yapmak

webcep ’e kaydolduktan sonra ekranın üst kısmında bulunan “Giriş” sekmesine basın. Buradaki alanları, kayıt olurken yazdığınız e-posta adresinizle ve parolanızla doldurun. Eğer parolanızı unuttuysanız alt kısımdaki “Şifremi Unuttum” butonuna tıklayabilirsiniz. Bilgilerinizi doldurduktan sonra “Giriş” butonuna basarak webcep ’in kontrol paneline girmiş olacaksınız.

webcep Kontrol Paneli Nedir?

webcep e kaydolurken girdiğiniz bilgilerle; web siteniz ve mobil uygulamalarınızla ilgili her işlemi yapabileceğiniz bir panele ulaşırsınız. Kategori oluşturma, ürün ekleme, menü başlıklarını düzenleme gibi daha birçok işlemi bu panelden yapabilirsiniz. Bu kontrol paneli tamamen Türkçe’dir ve kullanımı kolaydır. Bilgisayar, donanım ve yazılım bilgisi gerektirmez.

webcep'i Denemek

webcep ’in panelindeki tüm özellikler satın almasanız da açıktır. Yani kontrol paneline kaydolarak webcep deneyimini yaşayabilirsiniz. Kaydolmak için “webcep’e Kaydolmak” başlığının altındaki adımları izleyebilirsiniz. Kaydolduktan sonra kontrol paneline giriş yapabilir, burada bulunan “Önizleme” butonu sayesinde o ana kadar yaptığınız değişiklikleri anlık olarak görüntüleyebilirsiniz.

webcep’te Profil Ayarları

Profil; bir uygulamaya kaydolduğunuzda kişisel bilgilerinizin kaydedildiği ve görüntülenebildiği alandır. webcep’ te profilinizi görüntülemek için kontrol panelinin sağ üst köşesinde bulunan dişli çarka basabilirsiniz. Buraya girdiğinizde kullanıcı detaylarınızı gösteren bir sayfa ile karşılaşırsınız. Bu detaylarda değişiklik yapmak isterseniz “Ayarlar” sekmesine geçebilirsiniz. Burada isim-soy isim-unvan-şifre gibi alanları düzenleyip ”Kaydet” butonuna basarak düzenlemelerinizi kaydedebilirsiniz.

webcep’te Tema Seçimi

Tema; web sayfalarında müşterilerinize görünen kısmın şeklini değiştiren şablonlara denir. webcep’te onlarca renk şablonu ve menü arka planlarında kullanılmak üzere sizler için tasarlanmış özel temalar bulunur. Temanızı düzenlemek için kontrol panelinin sağ üst köşesinde bulunan dişli çarka basarak “Temalar” sekmesine gidebilirsiniz. Buradan kullanmak istediğiniz renk paletini ve menü arka planını seçebilirsiniz. Değişiklikleriniz seçtiğiniz anda yayına alınacaktır. Eğer nasıl göründüğünü anlamak isterseniz kontrol panelindeki “Önizleme” menüsüne basabilirsiniz.

webcep’te Önizleme

webcep kontrol panelinde yaptığınız değişiklikleri anlık olarak görüntüleme imkanınız bulunur. Buna “Önizleme” denir. Platforma eklediğiniz ürünlerin, kategorilerin ya da uygulamanızda yaptığınız herhangi bir değişikliğin nasıl göründüğünü kontrol etmek isterseniz kontrol panelindeki “Önizleme” menüsüne basabilirsiniz. Bu buton, yaptığınız değişikliği web tarayıcınız üzerinden size gösterecektir.

webcep’te Menü Başlıkları

Yayında olan uygulamanızın sol üst köşesinde “Navigasyon” simgesi bulunur. Müşterileriniz bu simgeye basarak mobil uygulamanızda bulunan sayfaları, logonuzu ve iletişim bilgilerinizi görüntüleyebilir; ayrıca bunlar  arasında gezinebilir. Burada varsayılan olarak üç adet sayfa başlığı bulunur. Bunlar; Ana Sayfa, Hakkımızda ve İletişim’dir. Bu başlıkları düzenlemek istiyorsanız kontrol panelinde bulunan “Menü Başlıkları” menüsünü kullanabilirsiniz. Buraya girdikten sonra gördüğünüz başlıkları değiştirip yanlarında bulunan “Kaydet” butonuna basabilirsiniz.

webcep’te Kategoriler

Birbiriyle benzer nitelikte olan ürünlerinizi aynı kategori altında listeleyebilirsiniz. Böylece müşterileriniz almak istedikleri ürünlere bu kategoriler aracılığıyla daha kolay ulaşabilir.

Kategori Ekleme: webcep‘te ürün kategorisi oluşturmak, bu kategorileri ürün eklemek oldukça kolaydır. webcep kontrol panelinde bulunan “Ürünler & Kategoriler” menüsüne girin. Buradaki “Yeni Kategoriler” alanına eklemek istediğiniz ürün kategorisinin adını yazın ve yanında bulunan ekleme ikonuna basın. Böylece yeni ürün kategorinizi yayına almış olacaksınız.

Kategori Düzenleme: webcep kontrol panelinde bulunan “Ürünler & Kategoriler” menüsüne girin. Burada ismini düzenlemek istediğiniz kategoriyi bulun. Kategori ismini değiştirin ve hemen altındaki “Kaydet” butonuna basın.

Kategori Düzenleme: webcep kontrol panelinde bulunan “Ürünler & Kategoriler” menüsüne girin. Burada silmek istediğiniz kategoriyi bulun ve hemen altındaki “Sil” butonuna basın.

webcep’te Ürünler

Ürün Ekleme: Daha önceden oluşturmuş olduğunuz kategorilere ürün eklemek oldukça kolaydır. webcep kontrol panelinde bulunan “Ürünler & Kategoriler” menüsüne girin. Buradan içerisine ürün eklemek istediğiniz kategoriyi bulun. Kategori bölümünde bulunan “Ürünler” butonuna basın. Burada yanında ”+” işareti bulunan ”Yeni Ekle” butonuna basın. Açılan sayfada;
Ürün fotoğrafı yüklemek için “Resim Seç(Çek)” butonuna basın. Burada dilerseniz cihazınızın kamerasını kullanarak ürününüzü fotoğraflayabilirsiniz ya da cihazınızın kütüphanesinden ürün görselinizi seçebilirsiniz.
Ürününüzün ismini yazın.
Ürününüz hakkında detay vermek istiyorsanız diğer alanları doldurun.
Alttaki “Kaydet” butonuna basarak ürününüzü başta seçtiğiniz kategoriye eklemiş olursunuz.

Ürün Düzenleme veya Silme: Daha önceden yayınlamış olduğunuz ürünleri düzenlemek oldukça kolaydır. webcep kontrol panelinde bulunan “Ürünler & Kategoriler” menüsüne girin. Buradan düzenlemek istediğiniz ürünün kategorisini bulun. “Ürünler” butonuna basıp açılan sayfada ürünü bulun. Ürünün yanında bulunan ”Düzenle” butonuna basın. Açılan sayfada;
Ürünü silmek isterseniz sayfanın en altında bulunan “Sil” butonuna basabilirsiniz.
Ürün fotoğrafı yüklemek için “Resim Seç(Çek)” butonuna basın. Burada dilerseniz cihazınızın kamerasını kullanarak ürününüzü fotoğraflayabilirsiniz ya da cihazınızın kütüphanesinden ürün görselinizi seçebilirsiniz.
Ürününüzün ismini yazın.
Ürününüz hakkında detay vermek istiyorsanız diğer alanları doldurun.
Alttaki “Kaydet” butonuna basarak yaptığınız düzenlemeleri kaydetmiş olursunuz.

Ürünleri Sıralama: Kategori içerisinde birden fazla ürününüz bulunuyorsa öne çıkarmak istediğiniz ürünün sırasını değiştirebilirsiniz. Bunun için kategori içerisindeyken “Sırala” butonuna basın. Ürünlerin yanında mavi bir taşıma ikonu görünecek. Bu ikona basılı tutup yukarı-aşağı kaydırarak ürün sıralamasını değiştirebilirsiniz. İşiniz bittiğinde sayfanın üst kısmında bulunan “Kaydet” butonuyla yapmış olduğunuz değişiklikleri yayına almış olursunuz. Sıralamada hata yaptığınızı düşünüyorsanız “Kaydet” butonunun yanındaki “İptal” butonunu kullanarak değişikliklerinizi iptal edebilirsiniz.

webcep’te İşletme Tanıtımı

webcep’te işletmenizi müşterilerine tanıtabileceğiniz bir sayfa bulunmaktadır. Bu sayfa varsayılan olarak “Hakkımızda” adıyla gelmektedir. Sayfanın başlığını değiştirmeyi kılavuzda “Menü Başlıkları” kısmında anlatmıştık. Peki bu sayfanın içeriğini düzenlemek için ne yapacaksınız? Çok kolay. Kontrol panelinden “Tanıtım Sayfası” menüsüne girin. Burada yayında olan sayfayı göreceksiniz. Altında bulunan “Düzenle” butonuna basarak bu sayfayı dilediğiniz gibi düzenleyebileceğiniz alana ulaşacaksınız. Değişiklikleri tamamladığınızda “Kaydet” butonuna basarak yayına alabilirsiniz.

webcep’te İletişim Bilgileri

Firmanıza ait sosyal medya hesaplarını ve diğer iletişim bilgilerinizi mobil uygulamanız üzerinden müşterilerinizle paylaşmak isteyebilirsiniz. webcep‘te bunun için oluşturulmuş bir sayfa vardır. Bu sayfanın adı varsayılan olarak “İletişim” şeklinde görünür. Sayfanın başlığını değiştirmeyi kılavuzda “Menü Başlıkları” kısmında anlatmıştık. Peki bu sayfanın içeriğini düzenlemek için ne yapacaksınız? Çok kolay. Kontrol panelinden “İletişim Bilgileri” menüsüne girin. Burada yayında olan sayfayı göreceksiniz. Düzenlemek istediğiniz alanlardaki değişiklikleri tamamladığınızda “Kaydet” butonuna basarak yayına alabilirsiniz.

webcep’te Siparişler

webcep kontrol panelinde müşterilerinizden gelen siparişlerin detaylarını görebileceğiniz ve siparişin durumu ile ilgili değişiklik yapabileceğiniz bir alan bulunur. Buraya girmek için kontrol panelinden “Siparişler” menüsüne basın. Burada size gelen tüm siparişler listelenir. Listeye parmağınızı basılı tutarak sola doğru kaydırırsanız bazı diğer detayları da dışarıdan görebilirsiniz.
Eğer bir siparişler ilgili tüm detayları görmek ya da sipariş durumunu güncellemek isterseniz o siparişe bir defa dokunmanız yeterlidir. Böylece o siparişin satış faturasını görüntüleyebileceğiniz bir sayfaya ulaşırsınız. Ayrıca; bu sayfanın üst kısmında bulunan sipariş durumlarından herhangi birine basarak anında güncelleme yapabilirsiniz.

webcep’te Panelden Çıkmak

webcep kontrol panelinden güvenli çıkış yapmak için sağ üstte bulunan güvenli çıkış ikonuna basabilirsiniz. Burada karşınıza çıkan “Çıkmak istediğinizden emin misiniz?” uyarısına “evet” cevabı vererek çıkabilirsiniz.

webcep’te Mesajlar

webcep kontrol panelinde müşterilerinizden gelen mesajları görebileceğiniz bir alan bulunur. Bu alana girmek için kontrol panelinden “Mesajlar” menüsüne basın. Burada size gelen tüm mesajlar listelenir. Herhangi bir mesajın detayını görebilmek için üzerine basabilirsiniz. Açılan sayfada mesajın tamamını okuyabilir, butonlar yardımıyla yazıcıdan çıktısını alabilir ya da silebilirsiniz.